Szwajcaria Kaszubska to program pokazujący jeden z najpiękniejszych regionów Polski – Kaszuby, które ze względu na swój urok i niepowtarzalny krajobraz nazywane są także Szwajcarią Kaszubską. Skojarzenie z krajem alpejskim wzięło się od licznych polodowcowych jezior otoczonych wzniesieniami, które zdobią krajobraz Kaszub.
Obowiązkowym punktem programu zwiedzania tego regionu jest miejscowość Wdzydze Kiszewskie, w której znajduje się najstarszy w Polsce skansen. Na powierzchni 22 hektarów zgromadzono tu liczne budowle z Kaszub i sąsiedniego regionu Kociewia, w tym: chałupy chłopskie, młyny, karczmy, budynki gospodarcze, warsztaty rzemieślnicze i wiele innych obiektów ilustrujących obraz dawnego życia wiejskiego tego regionu. Spacer po skansenie w otoczeniu malowniczej kaszubskiej przyrody, wizyta we wnętrzach zrekonstruowanych chat chłopskich z niejednokrotnie autentycznym wyposażeniem, pamiętającym dawne czasy regionu – w tym słynne kaszubskie wyroby hafciarskie, to wspaniała przygoda pozwalająca poznać historię kultury północnej Polski, regionu zamieszkiwanego przez Kaszubów, którzy do dziś zachowali swą odrębność, mają swój język i swoje, jakże barwne obyczaje.
Nieopodal Wdzydz, w odległości zaledwie 30 km znajduje się inna ciekawa miejscowość Szwajcarii Kaszubskiej – Szymbark – położona u podnóża Wieżycy, największego wzniesienia na Niżu Środkowo-Europejskim.
Od kilku lat miejscowość ta cieszy się szczególnym zainteresowaniem turystów za sprawą ciekawego i jedynego w swoim rodzaju obiektu, jakim jest Dom na głowie. Jak sama nazwa wskazuje – dom skonstruowano tak, że jest odwrócony, a jego dach zagłebiono na metr w ziemię. Odwiedzający dom chodzą po suficie, mając podłogę nad głowami… Pomysłodawcy stworzyli ten obiekt jako pomnik obalenia komunizmu, kiedy to w Polsce funkcjonował świat odwróconych do góry nogami wartości. Dom, symbolizując tamte czasy, pozwala zarazem odwiedzającym doświadczyć niezwykłego doznania, doprowadzającego dosłownie i w przenośni do zawrotów głowy i rzadkich emocji.
Będąc w Szymbarku warto też odwiedzić (po krótkiej wędrówce podziemnymi tunelami) Bunkier Gryfa Pomorskiego, w którym można wziąć udział w przejmującym pokazie odgłosów wojny. Krótki, bo zaledwie dwu minutowy, pokaz przy zgaszonych światłach pozwala wziąć udział w przerażającej walce, odczuć świst kól, huk silników bombowców, dźwięk ostrzałów. Pokaz zrobi wrażenie na każdym, kto zna wojnę jedynie z opowiadań przodków lub literatury. Wiele emocji przyniesie też zwiedzanie oryginalnego, przywiezionego do Szymbarku w częściach i zrekonstruowanego Domu Sybiraka. Całość tworzy niezwykle wartościowy zespół Centrum Edukacyjnego Regionu.
Szymbark to także jedna z polskich miejscowości, która wielokrotnie wzmiankowana jest na kartach Księgi Rekordów Guinessa, tu bowiem znajduje się najdłuższa deska świata, najdłuższy stół świata oraz największy fortepian koncertowy na świecie – ważący, bagatela, prawie 2 tony.
Podczas wizyty w Szymbarku warto także, może nawet po raz pierwszy w życiu, skorzystać z możliwości skosztowania własnoręcznie złowionej przez siebie ryby, czy zasmakowania w wybornym kaszubskim piwie, ważonym wyłącznie w Szymbarku według specjalnej kaszubskiej receptury.
Inną atrakcją okolicy są liczne jeziora. Dla chętnych dostępne są kajaki, łódki, rowery wodne. Jeziora kaszubskie, to także idealne miejsce do windsurfingu oraz innych sportów wodnych, które w otoczeniu bajkowego krajobrazu z całą pewnością zyskają zupełnie inny wymiar.